Відповідно до планів підготовки 5-ї конференції “Довкілля для Європи”, що відбулася 2005 року у Києві, група науковців і дослідників інформаційно-аналітичної фірми ЕКСОР провела та опублікувала комплексне дослідження, спрямоване на вивчення широкого кола питань у галузі навколишнього природного середовища та порівняння ряду показників, які аналізувались у 1998 році після проведення четвертої конференції міністрів у місті Оргусі, Данія.
Джерелом отримання первинної інформації було опитування експертів-фахівців у формі стандартизованого інтерв’ю, що проводилося в усіх областях України, АР Крим та м. Києві. Досвід проведення цього дослідження показав, що поєднання аналізу оперативних даних та даних офіційної статистики надає можливість визначити поточний стан природного середовища, народонаселення та здоров’я і розвитку людини в Україні. Висновки дослідження ґрунтуються на результатах факторного, кластерно-спектрального, кореляційного, регресійного методів аналізу.
Зокрема, опубліковані матеріали включають:
- Інформацію про рівень реалізації положень Оргуської конвенції у регіонах України, систему громадського контролю екологічної ситуації, заходи щодо підвищення екологічної просвіти;
- Характеристику загальних аспектів екологічної ситуації в Україні (аналіз екологічної та соціально-демографічної ситуації у регіонах, актуальність екологічних проблем регіонів);
- Аналіз особливостей стану навколишнього природного середовища в регіонах України (цифровий вимір стану природних об’єктів, що потребують захисту, прояви найбільш характерних для України природних катастроф, фактори техногенного впливу на стан навколишнього природного середовища).
Окрім того, було досліджено перспективи поліпшення екологічної ситуації в Україні, у тому числі шляхом аналізу чинного природоохоронного законодавства і особливостей його реалізації, а також шляхом проведення ряду оптимізаційних експериментів. Розроблено концепцію розвитку екологічної демократії через Інтернет.
Висвітлення результатів дослідження та методів його проведення вважаємо вкладом колективу фірми у розвиток міжнародної співпраці зі збереження довкілля на основі сучасних інформаційних технологій.